Блог

Наші думки, статті та переклади

15 липня 2016 Written by  Тетяна Саніна

Кола довіри

Багато з нас на минулому тижні із завмиранням серця згадували історії із свого дитинства, пов’язані із насиллям. Якщо поталанило не згадувати свої, то читали історії інших - близьких, знайомих чи незнайомих людей. Проблему в нашому суспільстві піднято. Однак що із нею робити? Є багато шляхів її вирішення.

До нас почали звертатись батьки з проханням провести тренінги чи бесіди про те, як поводити себе в ситуації потенційного насильства, і як самому навчитись не порушувати кордонів інших. Ми віримо в те, що чим раніше почати вчити дітей поважати свій приватний простір та простір інших людей, чим раніше навчити їх відстоювати свої кордони, тим швидше ми знизимо рівень насильства та його замовчування в нашому суспільстві. Ми вже плануємо тренінг для підлітків на кінець вересня (деталі ближче до осені).

А сьогодні ми вирішили поділитись вже готовою програмою, розробленою для дітей 6-10 років. Її активно втілюють в США, зокрема. Називається вона  “кольорові кола стосунків” і за допомогою поділу на кольори дозволяє дитині краще зрозуміти як поводитись з тими, чи іншими людьми. Найважливішим коментарем до цієї програми є такий - говоріть зі своєю дитиною, слухайте її скарги, ставтесь до них серйозно і тоді дитина звернеться до вас у ситуації, яка буде її лякати. Одного пояснення як себе поводити не достатньо. Ви маєте підтримувати в дитині відчуття, що її страхи ви приймаєте серйозно і завжди допоможете.

Нижче наводимо формулювання, котрі допоможуть вам говорити з дитиною про власні кордони, та кордони інших людей, залежно від того, наскільки близькими є ці люди.

 

 

Фіолетове коло - приватний простір (твоє тіло)

Ти важливий/важлива і ти вирішуєш хто і коли може торкатись тебе.

Ніхто і ніколи не має тебе торкатись без твого дозволу.

Іноді близькі, друзі чи знайомі спробують підійти до тебе занадто близько або невчасно. Ти можеш і маєш сказати СТОП

 

Синє коло - Сім’я  (ті, з ким ти обнімаєшся)

В це коло потрапляють близькі тобі люди: мама, тато, брати/сестри, бабуся/дідусь. Ті, кого ти добре знаєш і часто бачиш. Кому можеш довіряти.

Це взаємне рішення чи обніматись, чи цілуватись, чи торкатись один одного. Якщо ти цього не хочеш - скажи СТОП

Іноді тобі може не хотітись щоби хтось із твоєї сім’ї тебе торкався Це не значить що ти віддаляєшся від близької людини чи що ти її/його не любиш. Це значить, що тобі потрібно більше простору в цей момент. Навіть якщо це твоя мама/тато, бабуся чи кузина, а може двоюрідний брат.

Близька тобі людина теж може зупинити тебе, якщо ти робиш, щось що їй/йому не подобається.

 

Зелене коло (Друзі, яким ти можеш потиснути руку)

В це коло потрапляють друзі, яких ти добре знаєш, часто бачиш, котрі добре тебе розуміють.

Іноді друзі хочуть бути ближчим ніж хочеш ти.  Не соромся пояснювати друзям своє небажання і казати їм СТОП. Ви можете гратись, борюкатись і штовхатись поки хтось із вас не захоче це припинити і не скаже СТОП.

Якщо друзі ображаються на твою відмову, поясни, що у тебе є свій приватний простір і він для тебе важливий.

Ти також маєш поважати небажання твоїх друзів іти на ближчий контакт.

 

Жовте коло (Знайомі, яким ти махаєш рукою)

В це коло потрапляють люди, котрих ти вже зустрічав/зустрічала раніше, але не знаєш їх добре. Це можуть бути знайомі твоїх батьків, або діти на майданчику, котрих ти бачиш вперше

Інколи хтось, чиє ім’я ти знаєш, але хто не є твоїм близьким другом, може захотіти обійнятись з тобою чи поцілувати тебе, чи торкатись там, де тобі це неприємно. Ти можеш і маєш сказати ні. Якщо людина не припиняє це робити, ти можеш розповісти про це комусь, кому ти довіряєш і попросити про допомогу.

Ніхто не може тебе торкатись якщо ти цього не хочеш. Але пам’ятай, що ти теж маєш бути обережним із бажаннями інших людей.

 

Оранжеве коло (Помічники)

Сюди можна віднести людей, чиєю роботою є допомагати - поліцейські, лікарі, вчителі, медсестри, пожежники. Як правило у них є уніформа, посвідчення або значки.

Ці люди можуть допомогти нам, коли потрібно. Але вони не друзі і навіть не знайомі.

Кожен з них виконує свою роботу і часом для того, щоби тобі допомогти, можуть зробити щось, що тобі не приємно. Але в усіх випадках, коли неприємно, можна і треба про це говорити.

 

Червоне коло (Незнайомці)

До цього кола належать люди, котрих ти бачиш вперше, або бачив/бачила короткий час і вони не знайомі твоїх батьків.

Не всі чужі люди погані чи хочуть вчинити тобі щось зле. Однак оскільки ти не можеш одразу зрозуміти хто з хороший, а хто поганий - не довіряй чужинцям. Не розмовляй із ними, не розповідай ні про себе, ні про своїх близьких. Не ходи з ними нікуди, не сідай з ними в машину, не бери у них нічого з рук.

 

 

 

 

Шаблоны Joomla с адаптивным макетом