Якщо медіація називається сімейною – чи всі члени сім’ї можуть брати участь в ній? Як правило сімейні медіатори працюють із дорослими – партнерами, батьками і дорослими дітьми, братами-сестрами. Однак часом буває, що думка та погляди дитини є дуже важливими для ефективної роботи в медіації і тоді медіатор залучає дитину до прямої консультації.

За допомогою малюнків, іграшкового театру та рольових ігор ми можемо з’ясувати як дитина переживає дану ситуацію. Як вона почувається, що би вона хотіла змінити чи залишити як є. Що їй заважає чи, навпаки, надихає. Що вона чи він хотіли би передати батькам. Такі зустрічі можливі для дітей від 4 років і проходять вони наодинці із спеціально навченим медіатором, котрий бережно ставиться до почуттів дитини і вміє проводити довірливі розмови.

Вже з 14 років ми можемо залучити дитину в медіацію як рівнозначну сторону. Медіатори в такому випадку не дають порад ані підліткові, ані батькам. Ми не переконуємо що так як вважають батьки – правильно чи навпаки. Ми, як нейтральна строна, лише допомагаємо почути один одного і допомогти знайти спільне рішення. Здавалося – все вже було не раз проговорено і від повтору сказаного стане лише гірше. Та ні, бо сказане в медіації магічним чином вдається почути і зрозуміти краще, ніж вдома. Тому що медіатори задають питання, котрі допомагають розкрити причини поведінки, а ще допомагають із формулюваннями. Наприклад уникати образливих слів чи токсичних висловів. А це, як з’ясувалось, половина справи – почути що по-справжньому турбує твоїх батьків чи твою дитину. Після того домовлятись набагато простіше.

Для роботи з дітьми та підлітками потрібно не лише бути співчутливим чи розуміючим, також необхідно володіти спеціальними вміннями і навичками, які ми отримуємо після проходження поглибленого курсу. І звісно, розуміти особливості вікової психології та поведінки.

Ми з моєю колегою Юлія Репіна (JR Mediator) сертифіковані для такої роботи і раді допомогти сім’ям із дітьми. Звертайтесь, ми працюємо на Подолі 🙂

Детальніше про сімейну медіацію можна почитати тут.

Тетяна Саніна, співзасновниця ресурсного центру для дітей та батьків “Чародім”, сімейна медіаторка